Objektif pengajaran
v
Objektif implisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
Melibatkan perubahan tingkah laku yang ketara seperti :
·
Memahami
·
Mengetahui
·
menghargai sesuatu yang telah diajar
v
Objektif eksplisit
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
Melibatkan perubahan tingkah laku yang boleh dilihat seperti
·
Menyenaraikan
·
Menjelaskan
·
memberikan contoh
·
menunjukkan cara yang betul terhadap apa yang
telah diajarkan
Buku rekod mengajar
Ø
Buku himpunan pelan
tindakan guru sebelum mengajar. Berdasarkan SPI Bil 3/1999. Buku rekod mengajar
wajib mengandungi dua perkara penting :
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan. isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan sukatan -sukatan kebangsaan
1.Rancangan Pelajaran Tahunan
2.Rancangan berdasarkan takwim minggu persekolahan. isi ringkas rancangan pengajaran berdasarkan sukatan -sukatan kebangsaan
Perlaksanaan pembelajaran dan pengajaran (P&P)
ü
Set Induksi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang
berkaitan, gambar atau bunyi
- Langkah permulaan dalam proses P&P
- Tujuan - untuk menghasilkan aliran pemikiran dan meransang minat pelajar
- Teknik - soalan, kejutan, kaitan dengan pelajaran lalu, isu semasa yang
berkaitan, gambar atau bunyi
ü
Perkembangan
P&P
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabung jalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
- Penyampaian isi pelajaran
-Teknik penyampaian guru & Teknik Menyoal
- Penggabung jalinan
- Penyerapan, Pengukuhan &Pengayaan
- Pemulihan &Penilaian
- Hasil pembelajaran murid
ü
Penutup
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
Aktiviti yang dijalankan seperti :
1) susulan
2)penilaian objektif pengajaran
3)membuat kesimpulan
4)rumusan
KAJIAN DI SEKOLAH
Definisi kajian
Ø
Bartlett (2001) berpendapat kajian bermaksud
pengumpulan data yang sistematik, pembentangan, dan juga analisis data. Kajian
digunakan untuk mengumpul maklumat yang kita gunakan seharian dalam erti kata
sistematik untuk memajukan teori atau menyelesaikan masalah.
Kajian Kes Pengurusan Pendidikan
Ø
Rasional
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai pegawai termasuk jurulatih dan pendidik di Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan kajian kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat digunakan dalam usaha untuk meningkatkan pembelajaran dan pengajaran selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan(FPK)
kajian kes bertujuan untuk melatih lebih ramai pegawai termasuk jurulatih dan pendidik di Kementerian Pelajaran untuk mengeluarkan kajian kes yang berkualiti. Kes-kes ini dapat digunakan dalam usaha untuk meningkatkan pembelajaran dan pengajaran selaras dengan Falsafah Pendidikan Kebangsaan(FPK)
PROGRAM PERANTIS GURU 1 &
2
Konsep
·
Bertujuan
memberi peluang kepada guru pelatih memahami situasi di sekolah
·
Terbentuk
berasaskan pendekatan perkembangan selaras dengan Falsafah Pendidikan
Kebangsaan
·
Pendedahan
awal
Objektif
Program ini memberi peluang kepada guru:
ü Menyesuaikan diri
ü Meninjau
persekitaran
ü Mengumpul maklumat
tentang pengurusan, kurikulum, dan prasarana
ü Membuat pemerhatian
aplikasi teori P&P dalam bilik darjah.
ü Merekod
pengalaman melalui folio
ü Memupuk budaya
pemikiran kreatif dan reflektif terhadap dunia pendidikan
Peranan & tanggungjawab
guru pelatih
v Hadir taklimat
v Faham objektif
v Lapor diri dan bina hubungan baik dengan pihak sekolah
v Mengamalkan etika
v Membantu guru dalam kokurikulum
v Mengumpul maklum balas
v Menyediakan folio PPG
v Menyerahkan borang rumusan serta folia kepada
pensyarah
v Perbelanjaan tanggungan sendiri
v PPG 2 guru pelatih diminta mengajar dan sediakan
P&P
Garis panduan,Peranan dan tanggungjawab pihak sekolah
§ Bekerjasama dengan pihak UPSI
§ Melantik guru yang berpengalaman sebagai guru
pendamping
§ Membantu guru pelatih menyesuaikan diri
§ Membantu mengumpul maklumat sekolah
§ Beri peluang membuat pemerhatian semasa P&P guru
berpengalaman berlangsung
§ Awasi displin dan kehadiran guru pelatih
§ Melapor sebarang kes mengenai guru pelatih dari masa
ke semasa ke UPSI
§ Menyerahkan borang rumusan kehadiran dan dokumen lain
ke UPSI
Peranan dan tanggungjawab guru pendamping
1. Membimbing guru pelatih ke arah perkembangan Sahsiah
Pendidikan
2. Memaklumkan kepada pengetua mengenai kemajuan guru
pelatih dari masa ke semasa
3. Menjalankan sekurang-kurangnya sekali perbincangan
Peranan dan tanggungjawab pensyarah bimbingan
o Menjelaskan konsep, objektif dan tugasan PPG
o Menyemak folio serta dokumen lain yang berkaitan
o Menggunakan maklumat dan catatan pengalaman guru
pelatih dalam folio untuk perbincangan
o Membuat rumusan
o membuat lawatan jika perlu
o Menyimpan rekod penilaian PPG
Aspek-aspek yang difokus semasa menjalani PPG
·
Interaksi
dan komunikasi
·
Penglibatan
dalam aktiviti sebagai guru pembantu
·
Pengurusan
bilik darjah
·
Perancangan
dan pengajaran
·
Amalan
refleksi
·
Sikap
dan sahsiah
Kesimpulan bab 14 :
Program
Perantis Guru (PPG) merupakan suatu program yang amat baik bagi pelajar-pelajar
yang mengambil bidang pendidikan. Ini merupakan sebagai pendedahan awal dan
pengalaman baru bagi pelajar-pelajar universiti.